!Na první návštěvu dentální hygieny je potřeba mít s sebou doporučení od stomatologa!
Profesionální
dentální hygiena zahrnuje:
- vstupní komplexní vyšetření (anamnéza, stav chrupu, úroveň ústní hygieny, parodontologické vyšetření, zhodnocení stavu parodontu a měkkých tkání, krvácení z dásní)
- stanovení léčebného plánu
- instruktáž ústní hygieny, její nácvik na modelu a následně přímo v ústech, doporučení správných pomůcek pro domácí péči
- odstranění zubního kamene ručními nástroji (kyretami) a ultrazvukem
- Odstranění zubního povlaku, pigmentací ( skvrny od kávy, čaje, vína, cigaret, barevných nápojů apod.) metodou air flow- jemým práškem erythritol.
- léčba parodontitidy (po předchozí domluvě s parodontologem)
- lokální fluoridace zubů u dětí i dospělých
- ošetření citlivých krčků a klínovitých defektů speciálními laky
- pečetění fissur (preventivní výplně)
- výživové poradenství
- úprava převislých výplní
- bělení zubů
- recall
Recall:
Pacient dochází po úvodní fázi dentální hygieny na pravidelné kontroly, které slouží jako prevence recidivy onemocnění. Frekvenci těchto návštěv dentální hygieny stanovuje dentální hygienistka individuálně většinou po 3 až 6 měsících
Kontrola pomocí indexů
K měření parodontálních indexů se používá speciální paradontologická sonda. Je to neostrá, kuličkou zakončená sonda zabraňující poranění křehkých parodontálních tkání. Je opatřena speciální kalibrací, která umožňuje vyšetřujícímu stanovit hloubku parodontálního chobotu. Pomocí této sondy a standardizovaných parodontálních indexů hodnotíme stav parodontálních tkání (přítomnost či nepřítomnost krvácení, zubního kamene, patologických recesů dásňového úponu i míru eventuálního poškození, ....) Některé indexy hodnotí nejen stupeň pokročilosti destruktivního procesu, ale i potřebu a rámcový způsob léčby.
Odstraňování zubního kamene
Zubní kámen je de facto mineralizovaný plak (zubní povlak). Vzniká ukládáním solí rozpuštěných ve slině do povlaku přítomného na povrchu zubů. Plak mineralizací ztvrdne a již není možné jej odstranit zubním kartáčkem. V závislosti na složení sliny i na zastoupení různých bakteriálních kmenů v ústní dutině je sklon k tvorbě zubního kamene velice individuální. K přeměně zubního povlaku v zubní kámen ovšem nedochází náhle, ale v průběhu desítek hodin. Pravidelně a pečlivě prováděnou zubní hygienou lze proto tvorbě zubního kamene předejít nebo ji alespoň omezit na minimum.
Zubní kámen působí v ústech jako zdroj nepřeberného množství bakterií poškozujících parodont a zároveň způsobuje mechanické dráždění gingivy (dásně). Poškozuje úpon dásně u krčku zubu a spolupůsobí tak při vzniku parodontitidy. Zároveň znemožňuje její opětovné uchycení u parodontálních chobotů již vzniklých, a tím vyhojení parodontálního chobotu.
K odstranění zubního kamene používáme podle potřeby jednak ultrazvuk, jednak speciální ruční nástroje. Dle potřeby se však provádí v lokalní anestezii.
Fluoridová prevence
Intenzivní fluoridace podporuje dlouhodobou
profylaxi
zubního kazu a remineralizuje
počáteční
léze. Vysoce koncentrované fluoridové
gely mohou
potlačovat tvorbu nových zubních kazu a
zvrátit
počáteční léze. Tím
podstatne
přispívají k dlouhodobé ochraně proti
zubnímu kazu vůbec.
Fluor je prvek, který významným
způsobem snižuje
kazivost zubů. Vzhledem ke skutečnosti, že tvrdé
zubní
tkáně vyzrávají do své
definitivní
kvality ještě několik let po prořezání
zubů do
dutiny ústní, nabývá
fluoridace v
dětském věku zvláštní
důležitosti. V
rámci prevence je vhodné provést tzv.
profesionální fluoridaci. Po dokonalém
vyčištění chrupu
zvláštním
kartáčkem se na zuby aplikuje ve
speciálním nosiči
koncentrovaný fluoridový gel, který se
nechá působit na povrchu vyčištěných
zubů po dobu
1-5 minut. Tento zákrok je pro dítě zcela
bezbolestný a je vhodný téměř pro
všechny
dětské pacienty (výjimkou je např.
prokázaná alergie na fluor). Po dohodě s rodiči
(podle
odhadu příjmu fluoru v potravě) je možné
doporučit
navíc užívání
fluoridových tablet
jako domácí prevence. Zde je nutné
zdůraznit, že
ne ve všech případech je tento způsob
fluoridové
prevence vhodný. Zvláště u
dětí,
které užívají pitnou vodu bohatou na
fluor, je
třeba zvážit, zda nehrozí riziko
překročení
doporučené denní dávky.
Nadměrným
příjmem fluoru je totiž možné způsobit
dítěti tzv.
fluorózu (zuby jsou sice extrémně
odolné vůči
kazu, ale na jejich povrchu se vytváří
neestetické
hnědavé skvrny).
Pečetění fisur – tzv.: sealing
je preventivní zákrok, který má za úkol ochránit čerstvě prořezané zuby před vznikem kazu. Docílíme toho tím, že místa nejvíce náchylná ke vzniku zubního kazu, tzv. predilekční místa pokryjeme speciálním pečetícím materiálem a uzavřeme tak nebezpečným mikroorganismům přístup do těchto obtížně čistitelných částí zubu, tj. do rýh (fisur) lokalizovaných převážně na kousacích plochách stoliček a třenových zubů. Některé materiály v sobě dokonce obsahují fluoridové ionty, které uvolňují do svého okolí, čímž ještě umocňují své protektivní působení. Ideální dobou pro pečetění je období co nejdříve po prořezání daného zubu. V té době ještě nejsou rýhy osídlené mikroorganismy (bakteriemi), které způsobují kazy, a proto má pečetění největší šanci na dlouhodobý úspěch.
Airflow
Airflow je pneumatický práškový tryskací přístroj, pracující na principu voda + bikarbonátový prášek nebo jiné typy prášků př. erythritol. Přístrojem airflow odstraňujeme pigmenty (z tabáku, kávy, čaje, červeného vína a jiných barevných nápojů a jídla) a zubní plak. To vše účině a rychle i na těžce přístupných místech. Stejně tak pomáhá klientum s fixním ortodontickým aparátkem k dokonalé čistotě jejich zubů.
5 mýtů o pískování zubů, které nejsou pravdivé.
Mýtus č. 1: „Při ošetření vzniká velký nepořádek a prášek je všude!“Prášek Plus (erythritol) je jemný a nepráší, pokud se nastaví správné množství vody a prášku.Nikdo nemá rád představu, že zašpiní své pacienty a celou ordinaci bílým práškem.
Mýtus č. 2: „Prášek je hrubý a má nepříjemnou chuť“Rozhodně není uspokojivé, aby se pacienti cítili při ošetření, jako by měli v ústech hrst písku. Dříve prodávané lešticí prášky byly slané a hrubé. Avšak u prášku AIR-FLOW PLUS tomu tak již není. Prášek AIR-FLOW PLUS je vyroben z erythritolu, sladidla podobného xylitolu. Ten dodává prášku příjemnou a sladkou chuť. Navíc je zde průměrná velikost částic pouhých 14 mikronů, což vede k nulovým zbytkům prášku v ústech na konci ošetření a pro pacienta znamená podstatně vyšší komfort, lepší chuť a účinnost. Prášek AIR-FLOW PLUS je velice efektivní jak subgingiválně, tak i supragingiválně. Je možné jej použít na všechny měkké tkáně, včetně jazyka a parodontálních chobotů, k narušení a likvidaci biofilmu a k odstranění pigmentací. Žádná slaná příchuť, žádný nepořádek, plus sub- i supragingivální účinnost – komfort pro vás a vaše pacienty.
Mýtus č. 3: „Pískování ničí implantáty a výplně!“Toto může platit pro starší abrazivnější prášky. Prášek AIR-FLOW PLUS je však šetrný nejen k zubním tkáním, ale také k výplňovým/protetickým materiálům. Sledování různých druhů výplňových materiálů in-vitro ukazují, že povrchy ošetřované nízkoabrazivními prášky jsou bez jakýchkoli prasklin, dutin nebo pórů, provádí-li se pískování podle doporučení výrobce. Totéž lze říci o implantátech: použití nových nízkoabrazivních prášků nenarušuje hladký povrch krčku implantátu. Prášek AIR-FLOW PLUS je také vhodný pro bezpečné čištění speciálně ošetřených povrchů implantátů (např. opískovaných a naleptaných kyselinou, s plazmovým nástřikem atd.). Jedním práškem tedy můžete provádět veškeré čistění – od odstranění pigmentací na sklovině až po péči o implantáty!
Mýtus č. 4: „Není to dobré pro dásně, které pak hodně krvácí“Protože je prášek AIR-FLOW PLUS tak jemný, může se bezpečně používat subgingiválně, aniž by ohrožoval měkké tkáně. Je šetrný a jeho čisticí účinek vychází z množství částic v prášku a nikoli z abrazivity částic. Kromě toho je násadec PERIO-FLOW spolu s tryskou PERIO-FLOW navržen pro narušování/odstraňování biofilmu v parodontálních chobotech a v okolí implantátů: voda vychází z hrotu a prášek ze stran trysky, takže je chráněna citlivá spodní část chobotu. Při správném provedení ošetření způsobí AIR-FLOW s práškem PLUS krvácení pouze v místech již předtím pozitivních na krvácení při sondování.
Mýtus č. 5: „Funguje jen na pigmentace“Tohle je největší nesmysl ze všech. Pokud to platilo pro starší přístroje a prášky, je to naprosto chybné tvrzení pro přístroje EMS AIR-FLOW. Možnost použít přístroje AIR-FLOW spolu s práškem PLUS na zubní tkáně, měkké tkáně a výplňové/protetické materiály naprosto změnila úlohu pískování v protokolech dentální hygieny. Pískování se neomezuje jen na supragingivální oblasti, ale lze jej použít také subgingiválně. Technologie AIR-FLOW pomáhá lékařům velice efektivně odstranit biofilm a plak ze všech povrchů. Tam, kde by lékaři dříve museli zdlouhavě odstraňovat biofilm kousek po kousku pomocí scaleru nebo by měli omezený přístup pro použití gumových kalíšků, umožňuje nyní AIR-FLOW odstranění biofilmu účinnějším, rychlejším a méně invazivním způsobem. Technologická zlepšení v pískování otevřela dveře novému způsobu provádění profylaxe a prevence. Zapomeňte na dřívější představy týkající se pískování a objevte AIR-FLOW – jediný pokrokový způsob odstraňování biofilmu oblíbený u lékařů i pacientů po celém světě!